آموزش ببین

آموزش صفر تا صد به زبان ساده
×

دیجیتال مارکتینگ

خانه » Uncategorized » دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

admin

درباره نویسنده
زمان انتشار : 2072 روز پیش دسته بندی : Uncategorized
5/5 - (1 امتیاز)

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آیا می‌دانید با توجه به دسترسی آسان مردم به اینترنت، روز به روز به تعداد افراد آنلاین افزوده می‌شود؟

طبق تحقیقات انجام شده، استفاده «ثابت» افراد بالغ از اینترنت، نسبت به سه سال گذشته ۵٪ افزایش یافته است. ما شاهد تغییر روند خرید و داد و ستد افراد هستیم. در واقع خرید آفلاین یا حضوری همچون سابق موثر نیست و طرفدار ندارد.

مارکتینگ یا بازاریابی همیشه با مشتریان در مکان و زمان درستی در ارتباط باشد. . با این حال باید بدانید امروزه مشتریان اکثر اوقات در کجا حضور دارند: در اینترنت.

مفهوم دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اکثر مردم عبارت دیجیتال مارکتینگ را شنیده‌اند، اما دقیقا نمی‌دانند مفهوم اصلی دیجیتال مارکتینگ چیست. بنابراین ما تصمیم گرفتیم به سوالات شما پاسخ دهیم. این مقاله را دنبال کنید تا پاسخ سوالات‌تان را دریافت کنید و متوجه شوید چگونه دیجیتال مارکتینگ در بازار این روزها رشد می‌کند.

 • دیجیتال مارکتینگ چیست؟
 • نمونه‌های دیجیتال مارکتینگ.
 • بازاریاب­ دیجیتال چه کاری انجام می­دهد؟
 • تفاوت بازاریابی درونگرا با دیجیتال مارکتینگ: هر کدام چه معنایی دارد؟
 • آیا دیجیتال مارکتینگ برای تمام کسب و کارها مناسب است؟
 • نقش دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت چیست؟
 • چه محتوای دیجیتالی باید تولید کنیم؟
 • چقدر طول می‌کشد تا نتیجه تولید محتوای خود را مشاهده کنم؟
 • آیا برای دیجیتال مارکتینگ به سرمایه زیادی نیاز داریم؟
 • چگونه بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ متناسب با استراتژی دیجیتال مارکتینگ می‌شود؟
 • من آماده شروع دیجیتال مارکتینگ هستم. اکنون چه کار کنم؟

شما دیجیتال مارکتینگ را چگونه تعریف می‌کنید؟ تعریف خود را در نظرات بنویسید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام بازاریابی‌هاییست که از ابزار الکترونیک یا اینترنت استفاده می‌کنند. کسب‌وکارها از طریق کانال‌های دیجیتالی مانند موتورهای جستجوگر، رسانههای اجتماعی، ایمیل و وبسایت با مشتریان مشخص و موثر خود در ارتباط هستند.

ممکن است بازاریاب‌های ربایشی تصور کنند Inbound Marketing (بازاریابی ربایشی/ بازاریابی درونگرا/ بازازیابی جاذبه­­ای) و دیجیتال مارکتینگ کمابیش یک مفهوم و یک هدف دارند. با این حال تفاوت‌های اندکی میان این دو حوزه وجود دارد. طبق تحقیقات انجام شده از تاجران آمریکایی، انگلیسی، آسیایی، استرالیایی و نیوزلند، بازاریابی ربایشی و دیجیتال مارکتینگ تفاوت‌های کوچکی دارند.

تعریف دیجیتال مارکتینگ از نگاه یک کسب‌و‌کار چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از فنون و کانالها به برای ارتباط با جایی که مشتریان بیشترین وقت خود را آنجا صرف می‌کنند: یعنی دنیای آنلاین. وب‌سایت، یک کسب و کار آنلاین، تبلیغات دیجیتال، ایمیل مارکتینگ، فروش آنلاین و غیره، همگی طیف‌هایی هستند که زیر چتر دیجیتال مارکتینگ قرار دارند.

بهترین بازاریاب‌های دیجیتال می‌دانند هر کمپین دیجیتال مارکتینگ برای رسیدن به کدام یک از اهداف کلیدی آن‌ها است. دیجیتال مارکتر می‌تواند بر اساس اهداف استراتژی مارکتینگ خود، یک کمپین بزرگتر را از طریق کانال‌های رایگان و پولی که در دسترس دارد، پیاده کند.

برای مثال یک بازاریاب محتوایی (Content Marketer) می‌تواند چندین پست وبلاگ که از یک کتاب الکترونیکی جدید الهام گرفته است تولید کند تا Lead Generation (ایجاد سرنخ برای دسترسی به مشتری بالقوه) داشته باشد. بازاریاب شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketer) آن شرکت، مطالب وبلاگ را از طریق پست‌های تبلیغاتی (پرداخت پولی) و پست‌های عادی (Organic) در حساب‌کاری رسانه‌‌های اجتماعی آن کسب‌وکار رواج می‌دهد. شاید بازاریاب ایمیلی (Email Marketer) یک کمپین ایمیلی بسازد تا برای کسانی که این کتاب الکترونیک را دانلود کردند، اطلاعات بیشتر شرکت را ارسال کند.

نمونه‌های دیجیتال مارکتینگ

 1. بهینه سازی موتور جستجوگر (SEO)-Search Engine Optimization
 2. بازاریابی محتوا Content Marketing
 3. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی Social Media Marketing
 4. پرداخت به ازای کلیک (PPC) Pay Per Click
 5. افیلیت مارکتینگ (فروش رابطه‌ای) Affiliate Marketing
 6. تبلیغات نیتیو (همسان) Native Advertising
 7. اتوماسیون بازاریابی Marketing Automation
 8. ایمیل مارکتینگ Email Marketing
 9. روابط عمومی آنلاین Online PR
 10. بازاریابی درونگرا/ ربایشی/جاذبه­ای Inbound Marketing

در این بخش نگاهی کلی به چندین تکنیک و کانال­های معمول دیجیتال مارکتینگ می‌اندازیم.

بهینه سازی موتور جستجوگر (SEO) چیست؟

این روش باعث بهینه‌سازی سایت برای قرارگیری در رتبه های بالاتر نتایج موتورهای جستجوگر می‌شود.بنابراین میزان ترافیک رایگان یا ارگانیک دریافتی وب‌سایت شما افزایش می‌یابد. کانال‌هایی که از SEO بهره می‌برند شامل وبسایت، وبلاگ و اینفوگرافیک هستند.

روش‌های گوناگونی به منظور دستیابی به SEO و افزایش ترافیک لازم برای وب‌سایت وجود دارد که شامل:

 • سئو داخلی (On Page SEO): این مدل سئو SEO متمرکز به تمامی محتوای موجود در صفحه وب است. با تحقیق عبارات کلیدی (بر اساس تعداد دفعات جستجوی یک عبارت و مقصود کاربران از آن جستجو) می‌توانیم موضوع‌های مناسبی را انتخاب کنیم که در آن‌ها به سوالات و نیاز‌های کاربران پاسخ دهیم و به این صورت محتوای مفید برای کاربران تولید کنیم.
 • سئو خارجی (Off Page SEO): این مدل سئو متمرکز بر به تمامی فعالیتهای «خارج صفحه وب» است. ممکن است بپرسید: «چه فعالیتی خارج از وب‌سایت ممکن است روی رتبه‌ی سایت در نتایججستجوگر تاثیر بگذارد؟» پاسخ بک لینک یا پیوند ورودی (Backlinks) است. تعداد ناشرانی که به شما لینک می‌دهند و «قدرت» (Authority) این ناشران بر کلمات کلیدی و رتبه سایت شما تاثیر دارد. اگر با ناشران ارتباط برقرار کنید، پست مهمان در این سایت‌ها تولید کنید (و به وب‌سایت خود لینک دهید) و توجهات بیشتری جلب کنید، می‌توانید پیوند ورودی مورد نیاز خود را بدست آورید و جایگاه صفحه خود در نتایج موتورهای جستجو را بهبود دهید.
 • سئو فنی (Technical SEO): این مدل سئو روی بکاند (Backend) وب سایت و نوع کدنویسی صفحات وب‌سایت تمرکز می‌کند. فشرده سازی تصویر، دادههای سازمان یافته (Structured Data و بهینه سازی فایل­های CSS) همگی قالب‌هایی از سئو تکنیکال هستند که می‌توانند سرعت بارگذاری وبسایت را افزایش دهند. این موضوع فاکتور تعیین‌کننده‌ای در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در نتایج گوگل است.

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

این عبارت به معنای خلق و ترویج محتوا با هدف گسترش آگاهی از برند(Brand Awareness)، رشد ترافیک – افزایش جذب و درگیر کردن مخاطب – (Traffic Growth)، تولید لید (Lead Generation(* به فرایند تبدیل مخاطب معمولی به فردی که به محتوا و هدف شما علاقمند می شود تولید لید یا سرنخ می­گویند. در این صورت شما اطلاعاتی از او دارید و می توانید با او از طریق ایمیل یا شماره موبایل ارتباط برقرار کنید) و افزایش مشتری است. کانال‌هایی که می‌توانند به بازاریابی محتوای شما کمک کنند شامل:

 • پست وبلاگ: نوشتن و انتشار مقاله در وبلاگ شرکت کمک می‌کند تا تخصص صنعت خود را نشان دهید، به مرور زمان رتبه بهتری در صفحات نتایج موتورهای جستجوگر داشته باشید و تعداد بازدیدکنندگان سایت خود از طریق نتایج موتورهای جستجوگر را افزایش دهید. این روش فرصتی به شما می‌دهد تا بازدیدکنندگان وب‌سایت را به لید (Lead) با هدف تیم فروش، تغییر دهید.
 • کتاب الکترونیک یا اوراق سفید/ وایت پیپر ((E-book _ Whitepaper:مقالات ویژه و با ارزش مرتبط با حوزه کسب‌وکار خود را می‌توانیم در قالب کتاب الکترونیک (مانند PDF) در اختیار کاربران بگذاریم؛ به این صورت که کاربر برای دریافت مقالات باید ایمیل و نام خود را ثبت کند تا فایل PDF برای ایشان ایمیل شود. این کار سبب حس رضایت بیشتر مخاطبان سایت و همچنین Lead Generation (ایجاد سرنخ از مشتریان بالقوه) برای صاحب کسب‌وکار می‌شود.
 • اینفوگرافیک: گاهی اوقات خوانندگان صرفا برای تماشای تصویر و نه خواندن مطلب در سایت حضور دارند. اینفوگرافیک یک مدل از محتوای تصویری است که به بازدیدکنندگان وب‌سایت کمک می‌کند محتوایی که شما می‌خواهید به آنان معرفی کنید را تصور کنند.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing) چیست؟

توسعه برند و محتوا در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی باعث افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک وب‌سایت و ایجاد لید در کسب و کار می شود. کانال‌هایی که می‌توانید در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • فیس بوک
 • توییتر
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • اسنپ‌چت
 • پینترست

 

پرداخت به ازای کلیک (PPC) چیست؟

PPC روشی برای افزایش ترافیک سایت است که شما باید به ازای هر کلیک روی تبلیغتان به ناشر مبلغی پرداخت کنید. یکی از بهترین کانال­های پرداخت به ازای کلیک، تبلیغ گوگل (Google Ads) است. در این صورت شما باید برای قرار گرفتن در صفحات نتایج جستجوی گوگل به ازای «هر کلیک» بر لینک سایت شما، مبلغی پرداخت کنید. دیگر کانال‌هایی که از PPC یا پرداخت به ازای کلیک استفاده می‌کنند شامل:

 • تبلیغات پولی در فیس بوک: کاربران فیس بوک می‌توانند برای یک ویدیو، عکس، پست یا اسلایدشو تبلیغاتی، مبلغی پرداخت کنند تا فیس بوک تبلیغ شما را در بخش نیوزفیدز افرادی که به تجارت شما مربوط هستند، قرار دهد.
 • کمپین تبلیغاتی توییتر: کاربران می‌توانند با پرداخت مبلغی در نیوزفیدز چندین پست و پروفایل افراد مشخصی قرار بگیرند. این روش تنها به منظور یک هدف معین کسب و کار شما صورت می‌گیرد. این هدف می‌تواند ترافیک وب‌سایت، دنبال‌کننده‌های بیشتر در توییتر، بازدید توییت‌ها یا حتی دانلود اپلیکیشن باشد.
 • پیامهای حمایت شده در لینکدین: کاربران در این کانال می‌توانند با پرداخت مبلغی به طور مستقیم پیام مشخصی به کاربرانی که به حرفه یا تجارت مرتبط هستند، ارسال کنند.
 • تبلیغات در اینستاگرام: شما می‌توانید با پرداخت مبلغی به اینستاگرام تبلیغات خود را به صورت استوری، عکس، ویدیو و … قرار دهید. با این روش می‌توانید فالوئرهای بیشتر،Engagement یا درگیر کردن مخاط ببا پیج شما و حتی افزایش فروش داشته باشید.

 

فروش رابطه‌ای/ افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟

این نوع بازاریابی زمانی‌ست که شما متعهد هستید فروش تولیدات یا معرفی خدمات فرد دیگری را در سایت خود افزایش دهید. کانال‌های فروش رابطه‌ای شامل موارد زیر است:

  • قرار دادن یک ویدیوی تبلیغاتی در کانال یوتیوب.
  • پست یک لینک افیلیت از حساب کاربری رسانه اجتماعی شخصی‌تان.

 

تبلیغات همسان یا نیتیو (Native Advertising) چیست؟

تبلیغات همسان یا نیتیو مربوط به تبلیغاتی می‌شود که حاوی محتوای هدفدار هستند و در کنار محتوای رایگان دیگر قرار می‌گیرند. Buzzfeed مثال مناسبی برای تبلیغات همسان است. با این حال اکثر مردم، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، از جمله تبلیغات فیس بوک و اینستاگرام را تبلیغات «همسان» می‌دانند.

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation) چیست؟

اتوماسیون بازاریابی از طریق نرم افزاری صورت می‌گیرد که عملکردهای اساسی مارکتینگ شما را خودکار (اتوماتیک) می‌کند. اکثر سازمان‌های مارکتینگ می‌توانند وظایف تکراری را اتوماتیک کنند، در غیر این صورت باید به روش سنتی و با قلم و کاغذ یادداشت کنند. برای مثال:

 • خبرنامه ایمیلی (Email newsletters) : اتوماسیون ایمیل به شما کمک می‌کند تا به صورت خودکار برای مشترکان ایمیل بفرستید. همچنین باعث می‌شود بدون انجام کاری، فهرست مخاطبان خود را گسترش دهید. بنابراین شما خبرنامه ایمیلی را برای کسانی ارسال می‌کنید که تمایل دارند این ایمیل را در اینباکس خود مشاهده کنند.
 • جدول زمان بندی پست گذاری در رسانههای اجتماعی: اگر می‌خواهید تعداد افراد حاضر در شبکه اجتماعی خود را افزایش دهید، باید به صورت مداوم پست بگذارید. ممکن است پست گذاری به صورت دستی کمی نامنظم و بدون برنامه ریزی باشد. ابزار جدول زمان بندی (Post Scheduling)، محتوای مورد نظر شما را در زمان مشخصی پست می‌کند. بنابراین شما می‌توانید بیشتر زمان خود را صرف استراتژی محتوا کنید.
 • خودکارسازی فرایند افزایش لید: افزایش لید و تبدیل لید به مشتری می‌تواند یک روند طولانی باشد. شما می‌توانید این روند را اتوماتیک کنید. برای مثال، هنگامی که کاربری یک کتاب الکترونیک دانلود کرد، برایش یک ایمیل با محتوای مربوط و معینی به صورت اتوماتیک ارسال کنید.
 • کمپین پیگیری و گزارشگیری: کمپین‌های مارکتینگ می‌توانند شامل هزاران فرد، ایمیل، محتوا، وب‌سایت، شماره تماس و غیره باشند. اتوماسیون بازاریابی هر کاری که انجام می­دهید را مرتب می­کند. سپس بر اساس پیشرفت روند تمام محتویات طی مدت زمان مشخصی، عملکرد کمپین را پیگیری میکند.

 

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) چیست؟

شرکت‌ها به منظور ارتباط با مخاطبان از ایمیل استفاده می‌کنند. اغلب ایمیل به عنوان گسترش محتوا، اعلام تخفیفات و رویدادها و همچنین ارائه خدمات وبسایت کسب و کار، کاربرد دارد. ممکن است نوع ایمیلی که در کمپین ایمیل مارکتینگ ارسال میکنید شامل موارد زیر باشد:

   • اشتراک خبرنامه وبلاگ (Blog Subscription Newsletters)
   • ایمیل‌های تاییدی پس از دانلود محتوایی از وب‌سایت
   • ایمیل خوش آمدگویی به مشتری
   • ایمیل بازدید وب سایت در تعطیلات به اعضای وفادار به منظور افزایش بازدید
   • نکات یا ایمیل‌های مشابه به منظور پیگیری مشتری

روابط عمومی آنلاین (Online PR) چیست؟

روابط عمومی آنلاین، پوشش ارتباط آنلاین از طریق انتشارات دیجیتال، وبلاگ و وب‌سایت‌های محتوایی است. این روابط عمومی معنا و روش سنتی خود را در بستر آنلاین به همراه دارد. کانال‌هایی که می‌توانند تاثیر روابط عمومی شما را افزایش دهند، شامل:

    • توسعه گزارشگیری از طریق رسانههای اجتماعی: برای مثال ارتباط با نویسندگان توییتر روش عالی به منظور پرورش ارتباط با مطبوعات است. چرا که آنان فرصت‌های توسعه رسانه‌ برای شرکت شما فراهم می‌کنند.
    • استفاده از مطالب آنلاین برای شرکت: هنگامی که فردی سایت شرکت شما را بررسی می‌کند، گاهی اوقات خوب یا بد بودن متن شما فرقی نمی‌کند. چرا که فرد ممکن است با مطالب ارتباط برقرار نکند. در عوض اگر مطالب شما به گونه‌ای باشد که فرد ارتباط برقرار کند، برند شما مورد توجه قرار می‌گیرد و باعث شهرت شرکت شما می‌گردد.
    • بخش نظرات سایت یا وبلاگ خود فعال کنید: شما به سوالات مشتریان خود پاسخ می‌دهید و به آنان کمک می‌کنید. بخش نظردهی در سایت شرکت نیز به همین صورت است. با پاسخ به نظرات افرادی که محتوای سایت شرکت را مطالعه می‌کنند، می‌توانید پیشرفت سازنده‌ای در کسب و کار خود حاصل کنید.

بازاریابی ربایشی (یا بازاریابی درونگرا/ بازاریابی جاذبه­ای) (Inbound Marketing) چیست؟ با نمونه

بازاریابی ربایشی مربوط به علم اصول مارکتینگ در هر مرحله از سفر خریدار (Buyer’s journey) است که شما مشتری را جذب، درگیر (Engage) یا مشتاق می‌کنید. شما می‌توانید از تکنیک‌های بالا به منظور توسعه بازاریابی ربایشی نیز استفاده کنید تا تجربیات را به نفع مشتری و نه به ضرر آنان بهبود بخشید. در این بخش چند مثال معمول برای بازاریابی ربایشی در مقایسه با بازاریابی سنتی قرار دارد:

 • بلاگینگ در مقابل تبلیغات pop-up
 • ویدیو مارکتینگ در مقابل تبلیغات تجاری
  • کتاب الکترونیک: اگر کتاب الکترونیک از پست یا اینفوگرافی قوی‌تر باشد، می‌تواند گزینه خوبی به منظور تولید لید باشد. بنابراین مخاطب می‌تواند در ازای ارسال اطلاعات شخصی، کتاب را دریافت کنند.
  • Research reportsگزارش تحقیق، محتوای ارزشمندی دارد و به منظور تولید لید مناسب است. استفاده از نرم افزارهای Research reports و new data for your industry در تجارت شما، مناسب مرحله آگاهی هستند. اغلب رسانه‌ها یا شبکه‌های خبری از این نرم افزار استفاده می‌کنند.
   • پست‌های وبلاگ: اگر سئو و کلمات کلیدی قدرتمندی استفاده کنید، می‌توانید با کمک پست‌های وبلاگ میزان ترافیک ارگانیک را افزایش دهید.
   • اینفوگرافیک: اینفوگرافیک قابل اشتراک گذاری است. بنابراین هنگامی که فردی محتوای شرکت شما را به اشتراک می­گذارد، شانس دیده شدن شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌شود.
   • ویدیوهای کوتاه: این ویدیوها نیز قابل اشتراک گذاری هستند. شما می‌توانید در یوتیوب شانس دیده شدن برند خود را افزایش دهید.Webinarsاین نرم افزار به جزیئات توجه بیشتری دارد و حاوی محتوای ویدیویی استنرم افزار webinars در مرحله توجه considerationاز محتوای پست وبلاگ یا ویدیو کوتاه، موثرتر است.لیست ارتباطی ایمیل در مقابل ایمیل spam

بازاریاب­ های دیجیتال چه کاری انجام می‌دهد؟

بازاریاب­های دیجیتال مسئول تمام کانال‌های دیجیتال مربوط به آگاهی از برند (Brand Awareness) و تولید لید (Lead Generation) به صورت پرداختی یا رایگان است. این کانال‌ها شامل رسانه‌های اجتماعی، وب سایت شرکت، رتبه بندی موتور جستجوگر، ایمیل، ابزار تبلیغات و وبلاگ شرکت است.

بازاریاب­های دیجیتال معمولا بر تفاوت شاخص کلیدی عملکرد (KPI(روشی به منظور سنجش میزان خوب بودن افراد یا سازمان) متمرکز است. بنابراین به درستی می‌تواند عملکرد شرکت را در هر مرحله اندازه گیری کند. برای مثال بازاریاب­ دیجیتالی که به سئو (SEO) واقف است، می‌تواند «ترافیک ارگانیک» (ترافیک وب سایت که از بازدیدکنندگان صفحه از طریق جستجو در گوگل حاصل می‌شود) را اندازه گیری کند.

امروزه دیجیتال مارکتینگ شامل مسئولیت‌های فراوانی است. حتی ممکن است در یک شرکت کوچک، یک متخصص کارهای بسیاری در حوزه دیجیتال مارکتینگ که توضیح دادیم را انجام دهد. شرکت‌های بزرگ برای هر وظیفه یک متخصص دارد و هر یک روی یک یا دو کانال دیجیتال فعالیت می‌کنند.

در این بخش چند مثال از متخصصان دیجیتال مارکتینگ قرار دارد:

کارشناس و متخصص سئو کیست و چه وظایفی دارد؟

شاخص کلیدی عملکرد اصلی: ترافیک ارگانیک

به طور خلاصه، وظیفه کارشناس سئو قرار دادن صفحه شرکت در رتبه بالای موتور جستجوی گوگل است. ممکن است کارشناس سئو به منظور بهینه سازی موتور جستجو به طور مستقیم با تولید کننده محتوا در ارتباط باشد. آنان به همراه یکدیگر محتوای مناسب گوگل را تولید می‌کنند و حتی ممکن است شرکت از این محتوا در رسانه‌های اجتماعی استفاده کند.

 

کارشناس بازاریابی محتوا کیست و چه وظایفی دارد؟

شاخص کلیدی عملکرد اصلی: زمان درون صفحه (Time on Page)، ترافیک وبلاگ، اشتراک کانال یوتیوب

کارشناس بازاریابی محتوا تولید کننده محتوای دیجیتال است. آنان به طور مداوم محتوای وبلاگ شرکت را فراهم می‌کنند. همچنین استراتژی محتوایی که شامل ویدیو نیز می‌شود، به کار می‌برند. اغلب این متخصصین با کارکنان بخش‌های دیگر در ارتباط هستند. چرا که باید از تولیدات و کمپین‌های فروش آگاه شوند و در هر کانال دیجیتال، محتوا تولید کنند.

کارشناس رسانه‌های اجتماعی (Social Media) کیست و چه وظایفی دارد؟

شاخص کلیدی عملکرد اصلی: دنبال کننده (Follower) ، تاثیر گذاری (Impressions)، اشتراگ گذاری

وظیفه کارشناس رسانه‌های اجتماعی اطلاع رسانی از طریق عنوان است. با این حال، مدیریت شبکه اجتماعی به تولیدات شرکت بستگی دارد. کارشناس شبکه‌های اجتماعی می‌تواند محتوای پست شرکت را به صورت نوشتاری یا عکس تولید کند. ممکن است کارشناس رسانه با متخصص تولید محتوا در ارتباط باشد. زیرا آنان باید یک استراتژی برای محتوای هر پست در شبکه‌های اجتماعی تولید کنند.

(نکته: در هر KPI، «تاثیرگذاری/Impression» به تعداد دفعات نمایش یک پست تجاری در نیوزفید کاربر بستگی دارد.)

نقش دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت چیست؟

برخلاف بازاریابی سنتی و آفلاین، دیجیتال مارکتینگ به بازاریاب­ها کمک می‌کند تا در زمان مشخصی نتیجه معینی از کار خود را مشاهده کنند. اگر شما یک آگهی تبلیغاتی در روزنامه قرار دهید، به سختی می‌توانید تعداد افرادی که صفحه را عوض کردند و افرادی که به تبلیغ توجه کردند را ارزیابی کنید. شما هیچ گاه مطمئن نمی‌شوید که آن آگهی تبلیغاتی باعث فروش شما شده یا خیر.

از سوی دیگر، با کمک دیجیتال مارکتینگ می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه (ROI) هر تلاش در بازاریابی خود را متوجه شوید.

به مثال‌های زیر توجه کنید:

افزایش ترافیک ورودی وب سایت

شما در دیجیتال مارکتینگ و با کمک نرم افزار تحلیلگر دیجیتال (digital analytics software) می‌توانید تعداد دقیق افرادی که وب سایت شما را بازدید کردند را بدانید.

همچنین شما می‌توانید با کمک تحلیلگر دیجیتال داده (digital analytics data) از هر صفحه‌ای که افراد مشاهده کردند، دستگاهی که با آن وارد وب سایت شدند و محل اقامت‌شان آگاه شوید.

این نرم افزار هوشمند به شما کمک می‌کند تا کانال‌های مارکتینگ را اولویت بندی کنید. بنابراین بر اساس تعداد افرادی که به وب سایت شما وارد می‌شوند، متوجه می­شوید که در کدام کانال مارکتینگ وقت بیشتری بگذارید. برای مثال اگر تنها ۱۰٪ از ترافیک سایت شما حاصل جستجوی ارگانیک است، متوجه می‌شوید که احتمالا باید زمان بیشتری صرف افزایش میزان درصد سئو کنید.

در بازاریابی آفلاین به سختی متوجه می‌شوید که چگونه فردی پیش از تعامل با فروشنده یا خرید، به تولید شما جذب شده است. شما با کمک دیجیتال مارکتینگ، پیش از ورود افراد به مرحله آخر سفر خریداران (buyer’s journey)، تمایلات و الگوی رفتاری افراد را متوجه می‌شوید. بنابراین شما اطلاعاتی در دست دارید که کمک می­کند چگونه افراد را در مسیر مارکتینگ به وب سایت خود جذب کنید.

عملکرد محتوا و تولید لید (Lead Generation)

تصور کنید که بروشور یک محصول را تولید کردید و در صندوق پست‌ چندین نفر قرار دادید. آن بروشور نوعی از محتوای آفلاین است. مشکل اینجاست که شما نمی‌دانید چند نفر بروشور شما را باز می‌کنند و حتی چند نفر بروشور را داخل سطل زباله می‌اندازند.

اکنون تصور کنید که آن بروشور را در وب سایت خود قرار دادید. شما می‌توانید تعداد بازدیدکنندگان وب سایت را به طور دقیق ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید جزییات اطلاعات افرادی که بروشور را دانلود کردند را دریافت کنید. بنابراین نه تنها متوجه می‌شوید تعداد افرادی که جذب محتوای شما شدند چقدر است، بلکه زمانی که بروشور را دانلود کردند، لید مناسبی تولید کردید.

مدل اتریبیوشن (Attribution)

یک استراتژی موثر دیجیتال مارکتینگ متشکل از ابزار صحیح و تکنولوژی است که به شما کمک می‌کند تا تمام خریدهای یک مشتری را از اولین خرید دیجیتالش در شرکت­تان را ردیابی کنید.

به این استراتژی مدل اتریبیوشن می‌گویند. شما می‌توانید تمایلات افراد را از طریق جستجو و خرید تولیدات‌تان شناسایی کنید. اتریبیوشن به شما کمک می‌کند تا تصمیم بهتری درباره بخش‌هایی از تجارت‌تان که نیاز به توجه بیشتر دارد،‌ بگیرید و به بهبود چرخه فروش توجه کنید.

اتصال نقاط میان مارکتینگ و فروش اهمیت بسیاری دارد. شرکت‌ها و مارکتینگ‌های متحدی که فروش قدرتمندی دارند، سالانه ۲۰٪ افزایش نرخ فروش دارند. این شرکت‌ها را با شرکت‌هایی که ۴٪ نرخ کاهش فروش داشتند و مارکتینگ‌های متحد ضعیفی دارند،‌ مقایسه کنید. اگر می‌توانید با استفاده از تکنولوژی دیجیتال به پیشرفت و بهبود سفر خریدارن وب سایت خود کمک کنید، به نظر می‌رسد بتوانید بازتاب مثبت را در تجارت خود مشاهده کنید.

برای دیجیتال مارکتینگ چه محتوای دیجیتالی باید تولید کنیم؟

محتوایی که تولید می‌کنید به نیازهای مخاطبان‌تان در مراحل گوناگون سفر خریداران (buyer’s journey) بستگی دارد. ابتدا باید پرسونا از خریداران خود تهیه کنید. با این روش متوجه اهداف و چالش‌های مخاطبان در ارتباط با تجارت خود می‌شوید. محتوای شما باید به سادگی در هدف برآورده کردن نیاز مخاطبان باشد و آنان را در چالش‌هایشان کمک کند.

سپس باید فکر کنید که چه زمانی مخاطبان آماده هستند تا از محتوای شما در مراحل سفر خریداران استفاده کنند. نام این استراتژی نقشه محتوا است.

در نقشه محتوا باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. کاراکتر فردی که می‌خواهد مصرف کننده باشد (در این بخش پرسونای خریدار اهمیت دارد.)
 2. فرد چقدر به خرید نزدیک است.

با توجه به فرمت محتوا، باید مسائل مختلفی را بررسی کنید. ما در هر مرحله سفر خریدار (buyer’s journey) به شما توصیه می‌کنیم به این موارد توجه کنید.

نکات قابل توجه در بررسی مراحل سفر خریدار

مرحله آگاهی (Awareness)

 • پست‌های وبلاگ: اگر سئو و کلمات کلیدی قدرتمندی استفاده کنید، می‌توانید با کمک پست‌های وبلاگ میزان ترافیک ارگانیک را افزایش دهید.
 • اینفوگرافیک: اینفوگرافیک قابل اشتراک گذاری است. بنابراین هنگامی که فردی محتوای شرکت شما را به اشتراک می­گذارد، شانس دیده شدن شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌شود.
 • ویدیوهای کوتاه: این ویدیوها نیز قابل اشتراک گذاری هستند. شما می‌توانید در یوتیوب شانس دیده شدن برند خود را افزایش دهید.

مرحله توجه (Consideration)

 • کتاب الکترونیک: اگر کتاب الکترونیک از پست یا اینفوگرافی قوی‌تر باشد، می‌تواند گزینه خوبی به منظور تولید لید باشد. بنابراین مخاطب می‌تواند در ازای ارسال اطلاعات شخصی، کتاب را دریافت کنند.
 • Research reportsگزارش تحقیق، محتوای ارزشمندی دارد و به منظور تولید لید مناسب است. استفاده از نرم افزارهای Research reports و new data for your industry در تجارت شما، مناسب مرحله آگاهی هستند. اغلب رسانه‌ها یا شبکه‌های خبری از این نرم افزار استفاده می‌کنند.
 • Webinarsاین نرم افزار به جزیئات توجه بیشتری دارد و حاوی محتوای ویدیویی استنرم افزار webinars در مرحله توجه considerationاز محتوای پست وبلاگ یا ویدیو کوتاه، موثرتر است.

 

مرحله تصمیم گیری (Decision)

 • مطالعه موردی (Case studies): اگر شما بتوانید مطالعه موردی در وب سایت خود قرار دهید، می­توانید محتوای موثری برای افرادی که تصمیم به خرید دارند تولید کنید. این روش کمک مثبتی به ترغیب تصمیم آنان دارد.
 • توصیه نامه (Testimonials): چنانچه مطالعه موردی مناسب کسب و کار شما نیست، می‌توانید یک توصیه نامه کوتاه در وب سایت خود قرار دهید. برندهای بیزینس به مشتری بر این باورند که توصیه نامه قید و شرطی ندارد. بنابراین در فروش برند یک لباس، توصیه نامه می‌تواند در قالب یک عکس از استایل تیشرت یا پیراهن باشد. همچنین استفاده از #هشتگ، بازدید کننده بیشتری فراهم می‌کند.

 

چقدر طول می‌کشد تا نتیجه تولید محتوای خود را مشاهده کنم؟

با توجه به مسئله نرخ بازگشت سرمایه، اغلب ممکن است تصور کنید سریع‌تر شاهد نتیجه خود نسبت به آفلاین مارکتینگ باشید. با این حال، سرعت نتیجه دهی به ارزیابی و استراتژی‌های موثر دیجیتال مارکتینگ شما بستگی دارد.

اگر زمان خود را صرف آگاهی و درک پرسونای خریدار و شناخت نیازهای مخاطبان‌تان کردید و روی تولید محتوای آنلاین با کیفیت به منظور جذب مخاطب متمرکز شدید، بنابراین شاهد نتیجه قدرتمندی در نخستین شش ماه اول کارتان خواهید شد.

اگر تبلیغات پرداختی جزئی از استراتژی دیجیتال شما است، ممکن است سریع‌تر به نتیجه برسید. اما ما توصیه می‌کنیم روی محتوا، سئو و شبکه‌های اجتماعی رایگان تمرکز کنید تا شاهد موفقیت خود باشید.

 

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به سرمایه زیادی نیاز داریم؟

مقدار سرمایه شما به عناصر دیجیتال مارکتینگ و نوع استراتژی‌هایتان بستگی دارد.

اگر تمرکزتان روی تکنیک‌های ربایشی همچون سئو، رسانه‌های اجتماعی و تولید محتوا برای وب سایت است، شما به سرمایه کلانی نیاز نخواهید داشت. در بازاریابی ربایشی، تمرکز اصلی بر تولید محتوای با کیفیتی که مخاطبان را درگیر می‌کند، است. با این حال اگر می‌خواهید روی منابع خارج از کار برنامه ریزی کنید، تنها سرمایه شما زمان خواهد بود.

در تکنیک بازاریابی برونگرا ( outbound) می‌توانید از تبلیغات آنلاین و فروش از طریق لیست ایمیل­ها استفاده کنید. میزان مبلغ پرداختی به تعداد بازدید مورد نظر شما بستگی دارد تا با این روش نتیجه دلخواه را از طریق تبلیغات دریافت کنید.

برای مثال اگر می‌خواهید در تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) گوگل قرار گیرید، باید با شرکت‌های مشابه تولیدات‌تان رقابت کنید. بنابراین با این روش در جستجوی کلمه کلیدی، در ابتدای جستجوگر گوگل قرار می‌گیرید. میزان شناخت شرکت توسط افراد به قدرت کلمه کلیدی بستگی دارد. این گونه تبلیغ ممکن است قیمت بالایی داشته باشید. بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم بر استراتژی­های رایگان تمرکز کنید.

 

چگونه بازاریابی موبایلی باید همگام با استراتژی دیجیتال مارکتینگ باشد؟

بازاریابی موبایلی از دیگر اجزای اصلی دیجیتال مارکتینگ است. ۶۹٪ از افرادی که در رسانه‌های دیجیتال حضور دارند از تلفن همراه هوشمند و باقی این افراد از کامپیوتر استفاده می‌کنند. با این حال نیمی از افراد دنیا هنوز از رسانه‌های دیجیتال استفاده نمی‌کنند.

این آمار نشان می‌دهد که شما باید تبلیغات دیجیتال، صفحات وب سایت، تصاویر شبکه‌های اجتماعی و دیگر ابزاهای دیجیتال مربوط به تلفن همراه را بهبود ببخشید. اگر شرکت شما اپلیکیشن موبایل دارد، کاربران می‌توانند با برند شما آشنا شوند یا از تولیدات شما خرید کنند. اپلیکیشن نیز زیر چتر دیجیتال مارکتینگ قرار دارد.

افرادی که از طریق کامپیوتر به اینترنت دسترسی دارند، باید به همان اندازه افرادی که از موبایل استفاده می‌کنند، با شرکت آنلاین شما آشنا شوند. بنابراین باید برای افرادی که از طریق موبایل با شرکت شما در ارتباط هستند، فضای دوستانه در وب سایت نیز فراهم کنید. ممکن است شما بخواهید حجم مطالب وب سایت را کمتر کنید تا افراد راحت‌تر محتوای شما را دانلود کنند. اگر از عکس در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، همیشه کسانی که از موبایل استفاده می‌کنند را در نظر بگیرید. بنابراین باید حجم تصاویر کمتر و متن کوتاه‌تر شود.

راه‌های بسیاری به منظور بهینه سازی دیجیتال مارکتینگ برای کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند وجود دارد. اگر از هر گونه استراتژی دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنید، باید بدانید که تغییر محتوا در قالب دستگاه موبایل، اهمیت فراوانی دارد. همیشه این موضوع را در ذهن داشته باشید: شما تجربیات دیجیتالی تولید می‌کنید تا مورد استفاده مخاطبان‌تان قرار گیرد تا نتیجه دلخواه‌تان را دریافت کنید.

 

من آماده شروع دیجیتال مارکتینگ هستماکنون چه کار کنم؟

اگر اکنون کار مربوط به دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهید، به این معناست که سعی می‌کنید به مخاطبان آنلاین خود نزدیک شوید. بدون شک شما می‌توانید به فکر بهبود و پیشرفت کسب و کار خود با کمک استراتژی مناسب باشید.

منتظر آموزش‌های دوره‌ای دیجیتال مارکتینگ در مجله مهارت فرانش باشید.

 

شما با کدام یک کانال‌های دیجیتال مارکتینگ آشنایی دارید؟

کدام مورد را موثرتر می‌دانید؟ نظر خود را بنویسید و با دوستان خود بحث کنید.

 

برچسب ها

یک دیدگاه برای “دیجیتال مارکتینگ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *